Budget Walker
Ref: 2IMP
Specs & Prices content
| Description | high quality, low cost modern automatic opening walking size umbrella • 10mm black metal shaft, fibreglass ribs and frame • black EVA handle • 13 standard colour options available |
| Length when closed | 84cm |
| Diameter when open | 102cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 382g |
| Panel colours | Black, Navy, Burgundy, Dark Green, Mid Grey, Red, Royal, Purple, Orange, Mid Green, Light Grey, White |
| Print area | a) 200mm b) 150mm c) 150mm |
| Colours | White, Orange, Purple, Burgundy, Red, Dark Green, Light Green, Blue, Dark Blue, Grey, Black |
| Sleeve | 250mm x 45mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £41.31 per unit
Your Subtotal: £434.58 excl VAT
Prices are per unit including setup and delivery charges to UK mainlandDownload Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | high quality, low cost modern automatic opening walking size umbrella • 10mm black metal shaft, fibreglass ribs and frame • black EVA handle • 13 standard colour options available |
| Length when closed | 84cm |
| Diameter when open | 102cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 382g |
| Panel colours | Black, Navy, Burgundy, Dark Green, Mid Grey, Red, Royal, Purple, Orange, Mid Green, Light Grey, White |
| Print area | a) 200mm b) 150mm c) 150mm |
| Colours | White, Orange, Purple, Burgundy, Red, Dark Green, Light Green, Blue, Dark Blue, Grey, Black |
| Sleeve | 250mm x 45mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |

