2.5m Round Wooden Parasol
Ref: 7PAR
Specs & Prices content
| Description | Large six panelled parasol with wooden stem Heavy duty wooden stem and ribs with pull cord opening |
| Length when closed | 2.5m |
| Diameter when open | 2.6m |
| Material | 174gsm Polyester |
| Weight | 5.4kg |
| Panel colours | Pantone Match to ANY colour of the Spectrum at NO EXTRA COST |
| Print area | a) 600mm b) 450mm c) 450mm |
| Colours | BEIGE, BLACK, BLUE, BROWN, BURGUNDY, DARK BLUE, DARK GREEN, GOLD, GREY, LIGHT BLUE, LIGHT GREEN, NAVY, ORANGE, PINK, PURPLE, RED, SILVER, STRIPED, WHITE, YELLOW |
| Lead time | 2 - 3 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 1 |
YOUR PRICE
Your unit price: £256.29 per unit
Your Subtotal: £1333.94 excl VAT
Prices are per unit including setup and delivery charges to UK mainlandDownload Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | Large six panelled parasol with wooden stem Heavy duty wooden stem and ribs with pull cord opening |
| Length when closed | 2.5m |
| Diameter when open | 2.6m |
| Material | 174gsm Polyester |
| Weight | 5.4kg |
| Panel colours | Pantone Match to ANY colour of the Spectrum at NO EXTRA COST |
| Print area | a) 600mm b) 450mm c) 450mm |
| Colours | BEIGE, BLACK, BLUE, BROWN, BURGUNDY, DARK BLUE, DARK GREEN, GOLD, GREY, LIGHT BLUE, LIGHT GREEN, NAVY, ORANGE, PINK, PURPLE, RED, SILVER, STRIPED, WHITE, YELLOW |
| Lead time | 2 - 3 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 1 |

