FARE Alu mini
Ref: 5008
Specs & Prices content
| Description | Ultra light manual opening mini umbrella with aluminium frame Easy to handle thanks to sliding safety runner, windproof features for higher frame flexibility and stability in windy conditions, Soft-Touch handle with promotional labelling option plus colour co-ordinated sleeve, suitable for handbag through ultra-light weight |
| Length when closed | 23cm |
| Diameter when open | 90cm |
| Material | Polyester Pongee |
| Weight | 170g |
| Panel colours | Black, Euro Blue, Grey, Lime, Navy, Orange, Red, White |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black, Blue, Dark Blue, Green, Grey, Light Green, Orange, Red, White |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £63.24 per unit
Your Subtotal: £653.90 excl VAT
Prices are per unit including setup and delivery charges to UK mainlandDownload Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | Ultra light manual opening mini umbrella with aluminium frame Easy to handle thanks to sliding safety runner, windproof features for higher frame flexibility and stability in windy conditions, Soft-Touch handle with promotional labelling option plus colour co-ordinated sleeve, suitable for handbag through ultra-light weight |
| Length when closed | 23cm |
| Diameter when open | 90cm |
| Material | Polyester Pongee |
| Weight | 170g |
| Panel colours | Black, Euro Blue, Grey, Lime, Navy, Orange, Red, White |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black, Blue, Dark Blue, Green, Grey, Light Green, Orange, Red, White |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
