Spectrum Sport
Ref: 1SPC
Specs & Prices content
| Description | The ultimate promotional umbrella with unparalleled customisation options! • oversize push button opening mechanism • stormproof steel ribs for increased flexability in stormy conditions • ergonomic black rubber coated pistol grip handles as standard |
| Length when closed | 99cm |
| Diameter when open | 130cm |
| Material | Polyester or Nylon |
| Weight | 736g |
| Panel colours | Choose from ANY combination of our 30+ stock panel colours OR pantone match to ANY colour of the Spectrum |
| Print area | a) 275mm b) 180mm c) 180mm |
| Colours | BEIGE, BLACK, BLUE, BROWN, BURGUNDY, DARK BLUE, DARK GREEN, GOLD, GREY, LIGHT BLUE, LIGHT GREEN, NAVY, ORANGE, PINK, PURPLE, RED, SILVER, STRIPED, WHITE, YELLOW |
| Sleeve | 300mm x 50mm |
| Lead time | 2 - 3 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £74.56 per unit
Your Subtotal: £767.05 excl VAT
Prices are per unit including setup and delivery charges to UK mainlandDownload Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | The ultimate promotional umbrella with unparalleled customisation options! • oversize push button opening mechanism • stormproof steel ribs for increased flexability in stormy conditions • ergonomic black rubber coated pistol grip handles as standard |
| Length when closed | 99cm |
| Diameter when open | 130cm |
| Material | Polyester or Nylon |
| Weight | 736g |
| Panel colours | Choose from ANY combination of our 30+ stock panel colours OR pantone match to ANY colour of the Spectrum |
| Print area | a) 275mm b) 180mm c) 180mm |
| Colours | BEIGE, BLACK, BLUE, BROWN, BURGUNDY, DARK BLUE, DARK GREEN, GOLD, GREY, LIGHT BLUE, LIGHT GREEN, NAVY, ORANGE, PINK, PURPLE, RED, SILVER, STRIPED, WHITE, YELLOW |
| Sleeve | 300mm x 50mm |
| Lead time | 2 - 3 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |

